Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden Erzurum’un ev sahipliği yapacağı 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde (EYOF) mücadele edecek sporcuların da yer aldığı Dünya Gençler Curling Şampiyonası B kategorisi müsabakalarına Türk sporcular imzasını attı.

3-10 Ocak tarihleri arasında İsveç’in Oestersund kentinde yapılan B kategorisi müsabakalarında Türkiye kız ve erkek milli takımları üstün bir performans ile finale kalma başarısı gösterdi ve kürsüde yer aldı.

Türkiye’yi EYOF 2017 Erzurum’da temsil edecek milli takımda da yer alan Berivan Polat ve Mihriban Polat’ın yer aldığı kız milli takımı, kış sporlarının ekol ülkelerini geride bırakarak finale kadar oynadığı sekiz müsabakayı da kazandı. Bu sporun yaratıcısı İskoçlar ile final yapan milliler, kaybetmesine karşın performansıyla alkış topladı.

Sophie Jackson önderliğindeki İskoçya, Türkiye’yi 7-4 yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

ERKEKLERDE ÇİN ZİRVEDE

Türkiye’nin EYOF 2017 Erzurum kadrosunda yer alan Oğuzhan Karakurt’nun da yer aldığı erkek milli takımı, grup aşamasında oynadığı yedi müsabakada beş galibiyet alarak Almanya’nın ardından ikinci olarak gruptan çıktı. Çeyrek ve yarı finali kayıpsız geçen Türkiye, finalde Çin’e 5-2 mağlup olunca ikincilikte kaldı.

DÜNYA ŞAMPİYONASI ŞUBAT AYINDA

İsveç’te kürsü yapan ülkeler, 16-26 Şubat tarihlerinde Güney Kore’nin Gangneung kentinde yapılacak 2017 Dünya Gençler Curling Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Kızlarda, son şampiyon Kanada, Macaristan, Japonya, Kore, Rusya, İskoçya, İsviçre, İsveç, Türkiye ve ABD şampiyonaya katılacak.

Erkeklerde ise Kanada, Çin, İtalya, Kore, Norveç, İskoçya, İsviçre, İsveç, Türkiye ve ABD şampiyonluk için yarışacak.

TÜRKİYE’NİN YILDIZI PARLADI

13.01.2017İsveç’in ev sahipliği yaptığı Dünya Gençler Curling Şampiyonası B Kategorisi müsabakalarına Türkiye damgasını vurdu.