EYOF 2017 Erzurum’a en fazla sporcuyla katılan ülkeler arasında yer alan Slovenya’nın kayakla atlama sporcularından Timi Zajc, Erzurum Atlama Kuleleri’nde düzenlenen FIS Kıta Kupa yarışları ile kendini EYOF 2017 için test etti.

Türkiye’ye ilk kez gelen Zajc Türkiye’yi ve Erzurum’u çok beğendiğini belirtti. Avrupa’nın birçok ülkesinde atlama fırsatı bulan genç sporcu, “Buradaki kayakla atlama kulelerini Avrupa ile kıyaslayacak olursak hemen hemen aynı. Tek fark burada rakımın biraz daha yüksek olması. Avrupa’da da atlıyoruz ama her şey neredeyse aynı ve gayet güzel” ifadelerini kullandı.

EYOF 2017 Erzurum’un test niteliği taşıyan FIS Kıta Kupa yarışlarına ülkesinden 5 sporcuyla gelerek katılan Zajc EYOF 2017 Erzurum’da diğer ülkelerden gelecek sporcuların da atlayacağı K90 tepesinden atladı. Genç sporcunun koçu Jure Sinkovec, Zajc için önemli bir deneyim olacağını belirterek, “Onu bizimle buraya getirmenin iyi olduğunu düşünüyorum çünkü EYOF önümüzdeki hafta. Böylece buradaki atlama kulelerine alışabilir ve en üst seviyede daha fazla tecrübe kazanabilir çünkü hala genç ve önünde onu bekleyen çok şey var” dedi.

Sloven sporcu Zajc’ın EYOF 2017 Erzurum’daki şansının ne olduğunu söylemenin oldukça zor olduğunu belirten Sinkovec şu ifadeleri kullandı:

 “Sporcular için en önemli şey, özellikle genç sporcular için, sakin kalmaları ve kayakla atlamadaki tekniklerine güvenmeleri. Önümüzdeki hafta EYOF’taki öncelikli şey bu. Bunlar olimpiyat oyunları. Böylece sporcular buraya geliyor ve diğer milletlerle arkadaş oluyorlar. Bizim sporumuz için önemli bir şey bu, kendini diğerlerine tanıtmak ve fazla tecrübe edinmek.”

Genç Sloven sporcunun EYOF’tan tek beklentisinin “kazanmak” olduğunu kaydeden Sinkovec, “Dediğim gibi, olimpiyat oyunları diğer insanlarla tanışıp arkadaş olmayı sağlıyor. Olimpiyat oyunlarının nasıl bir şey olduğunu hissetmemizi sağlıyor. Bunlar da bizim için en önemli şeyler” diye konuştu.

Genç Sloven sporcu Timi Zajc, Erzurum’da 4-5 Şubat tarihlerinde düzenlenen FIS Kıtalar Kupa yarışlarını toplamda kazandığı 211.2 puanla 11. sırada tamamlamıştı.

 

TİMİ ZAJC İÇİN SON TEST

2/7/2017Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde kayakla atlama branşında mücadele edecek Slovenyalı genç sporcu Timi Zajc, Türkiye’deki kayakla atlama kulelerinin Avrupa’daki diğer kulelerden bir farkı olmadığına dikkat çekti.

HABER RESİMLERİ