Erzurum Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde Sporcu Psikoloğu Uzmanı Erkoç Koray Doğan, Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde mücadele edecek sporcular için fiziksel çalışmalarının yanı sıra zihinsel antrenman çalışmalarının önemini anlattı.

Psikolojik performans içeren çalışma alanlarında müsabaka, şampiyona ve organizasyon dönemleri yaklaştıkça bunlara özgü çalışmalar yaptıklarını belirten Doğan, “Daha önceki süreçlerde genel ve grup çalışmaları yaparken bu dönemlerde daha bireysel çalışmalar yapıyoruz. Bunun nedeni ise sporcuların farklı psikolojik ihtiyaçlarının ortaya çıkması” ifadelerini kullandı. 

Doğan, EYOF 2017 Erzurum için de sporcularla birebir ilgilendiğini belirterek şu şekilde konuştu:

“EYOF seçmelerinden önce, seçmeler sürecinde ve sonrasında psikolojik dalgalanmalar yarışıyoruz. Sporcularımızın bu süreçlerinde yanlarında olmaya çalışıyoruz. EYOF adaylık sürecinde sporcularımızın beklentileri, heyecanları farklı, seçim sürecindeki tepkimeleri farklı. Şu anda seçilenler üzerinde çok olumlu bir süreç başladı ve tabii ki bu da bir takım baskı ve beklentileri beraberinde getiriyor.”

“Şu anda baskı ve beklenti sürecindeler”

Her sporcunun farklı psikolojik ihtiyaçlarının ortaya çıktığına değinen Doğan, “Tıp alanında yapılan check-up nasıl yapılıyorsa biz de sporcularımızın röntgenini çekmeye çalışıyoruz ve sporcumuzun hangi psikolojik ihtiyaçları olduğunu ortaya çıkarıyoruz. Şuanda içinde bulundukları EYOF sürecinde baskı ve beklenti süreci var. Sporcularımızla bu baskının üzerine çıkma stratejileri noktasında çalışıyoruz” diye konuştu.

Her branştaki sporcuların kendi özel beklentileri olduğuna dikkat çeken Uz. Doğan, kayakla atlama branşındaki sporcunun beklentileri ve ihtiyaçları ile snowboard ya da curlingdeki sporcunun beklentilerinin çok farklı olduğuna değindi. Uz. Doğan EYOF 2017 Erzurum sporcularının psikolojik çalışmalarını ise şöyle anlattı:

“Sporcularımızın belirli aksiyonları var, belirli tepkimeler göstermeleri, belirli stabiliteler kazanmaları gerekiyor. Özellikle odaklanma çalışmaları yapıyoruz çünkü sporcuların performanslarını engelleyen, bloklayan yapı odak noktalarını kaybetmeleri oluyor." 

Olimpiyatlara katılan sporcuların "elit" sporcular olarak nitelendirildiklerini belirten Uz. Doğan, diğer sporcularla aralarındaki farkı oluşturan küçük nüanslardan birinin de zihinsel antrenmanlar olduğunu söyledi. Uz. Doğan, sadece müsabaka sürecinde yapılan psikolojik performans çalışmalarıyla değil, düzenli ve uzun çalışmalarla verim alınacağını kaydederek, "Tüm sporcuların bu çalışmalara zaman ayırması ve özveri göstermesi gerekiyor ki bu bilimin Avrupa ve dünyadaki gelişimini biz de takip edebilelim" dedi.

EYOF 2017 hazırlık sürecindeki sporcuların zihinsel antrenmana önem verdikleri takdirde olumlu dönüşleri olduğuna dikkat çeken Doğan, "Tüm beklentileri karşılayacak noktada değilse de gözle görülür bir ivme var. Buradaki önemli faktörlerden bir tanesi de antrenörlerimizin bizlerle olan işbirliği" diye konuştu.

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri Projesi'nin Türkiye'de spor alanında atılmış en önemli adımlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Doğan, "TOHM'ların temelinde yerli ve altyapı ağırlıklı bir çalışma var. Çocukların müthiş imkanları bulunan merkezlerde çalışmaları onlara çok büyük motivasyon sağlıyor. Sporcuların kendilerini daha özel hissetmelerini sağlıyor ve daha özveriyle çalışarak emin adımlar atıyorlar" dedi.

Az stres yüksek performans...

Doğan, EYOF'a katılacak sporcuların öncelikle bu sürece katılmaya hak kazandıkları için kendilerini kutlamaları gerektiğini belirterek, sporculara şu tavsiyeyi verdi:

"Öncelikle bunun hazzını yaşamaları gerekiyor. EYOF sürecinde de elbette en üst performansı göstermeleri gerekiyor ama aynı zamanda da keyfini çıkarmalılar. İçerisinde ne kadar çok keyif çıkardıkları zaman olursa kendilerini o kadar rahat hissedecek ve zihninde canlandıracağı olumlu bir anı olarak kalacak. Aynı zamanda daha iyi performans göstermelerine yardımcı olacak. Sporcu ne kadar gergin olursa, kendi optimal gerginlik seviyesinin ne kadar üstüne çıkarsa performansının önüne o kadar engel koyacaktır."

“SPORCULAR İÇİN ZİHİNSEL ANTRENMAN ŞART"

1/17/2017Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali için Türk sporcular hem fiziksel hem de zihinsel antrenmanlarını sürdürüyor.