EYOF 2017 Erzurum'da farklı birimlerde görev alacak Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 600 gönüllü arasından 43 gönüllü ise yurtdışından eğitim için Türkiye’ye gelen öğrencilerden oluşuyor. Suriye, Rusya, Kolombiya, Afganistan ve Hırvatistan gibi dünyanın dört bir yanından Erzurum'a üniversite için gelen öğrenciler EYOF 2017 Erzurum için çalışacak. 

EYOF 2017 Erzurum Gönüllüler Direktörü Levent Önal, yabancı öğrencilerin organizasyona farklı bir renk katacağını belirterek, "Organizasyonda toplam 600 gönüllümüz olacak. Gönüllülerimizin bir kısmı belirlenen birimlerde şimdiden çalışmaya başladı. Bir kısmı festival sırasında bir kısmı ise festivalden birkaç gün önce görev yerlerinde olacak. Yabancı gönüllü dağılımı ise daha çok VIP Direktörlüğü, Kar Sporları Direktörlüğü, Buz Sporları Direktörlüğü ve IT Direktörlüğü arasında yapıldı" dedi.

EYOF VIP Direktörlüğü’nde görev alan Mohammad Alnajar, 3 yıl önce Suriye’nin Halep kentinden üniversite eğitimi için Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne geldi ve şu an Tıp Fakültesi 3.sınıfta öğrenimine devam ediyor. EYOF 2017 Erzurum’u sabırsızlıkla beklediklerini belirten Mohammad, “Türkiye’nin en insanları çok kibar, çok yardımsever ve kendini yabancı hissetmiyorsun. Mutlaka gelip görülmeli ve buradaki insanları tanımalı” ifadelerini kullandı.

Rusya’dan 5 yıl önce Türkiye’ye gelen Züleikha Dzhamilova İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim görüyor. Züleikha da EYOF 2017 Erzurum için VIP Direktörlüğünde Rusya-İngilizce ve Türkçe tercümanlık yapacak bir diğer gönüllü. Türkiye için “İkinci evim” diyen Züleikha EYOF’un çok renki ve eğlenceli geçeceğini ve yurt dışından gelecek misafirleri beklediklerini dile getirdi. 

 

GÖNÜLLÜLER EYOF’A HAZIR

2/1/2017Erzurum’un ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) kapsamında 11-18 Şubat tarihlerinde görev alacak 600 gönüllü, organizasyon için departmanlarında çalışmalara hazırlanıyor.