Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) tarafından iki yılda bir düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne tarihinde ilk kez ev sahipliği yapacak Türkiye, organizasyona sayılı günler kala hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. 11-18 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden biri Erzurum’da düzenlenecek EYOF 2017’de Kar Sporları Direktörü olarak görev yapan Fatih Kıyıcı, “EYOF, Türkiye için bir tanıtım değil, üst seviyeye çıkma fırsatı. Bu yüzden bunu iyi değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Eski bir milli sporcu olan ve aynı zamanda Türkiye Kayak Federasyonu Başkan Vekilliği görevini de yürüten EYOF 2017 Erzurum Kar Sporları Direktörü Fatih Kıyıcı, kayakla atlama branşının Erzurum tarihinde çok eski bir yere sahip olduğunu belirterek, “2011 Dünya Üniversiteler Oyunları münasebetiyle yapılan Kayakla Atlama Kuleleri, çok mükemmel bir tesis. Dünyada sıralama yapılsa ilk üçe girebilecek güzellikte bir tesis. Tabii burada yapacağımız organizasyonlar da bu kalitede olacak. Bundan sonra da çok büyük organizasyonları buraya almaya devam edeceğiz” dedi.

‘Genç bir jenerasyon yetişiyor, onlara güvenmemiz lazım’

EYOF 2017’de kar sporlarında ülkemizi temsil edecek sporcuların ciddi bir hazırlık aşaması içerisinde olduğunu belirten Fatih Kıyıcı, “Türkiye, tesisler ve sporcuların faydalanacağı imkanlar bakımından ciddi bir aşama kaydetti. Avrupa’da tesisler daha işler bir şekilde olmasına rağmen modernlik açısından bizim tesislerimiz daha ileri seviyede. Bizde de sistem hem kar hem de buz sporlarında oturuyor. Önümüzdeki faaliyetlerde mutlaka bunun faydası görülecektir. Çünkü çok genç bir jenerasyon yetişiyor. Bu jenerasyona güvenmemiz lazım. Onlara inanıp, o özgüvenle çalışma ortamı hazırlarsak önümüzdeki yıllarda güzel sonuçlar geleceğine inanıyorum” dedi.

‘EYOF bizim için üst seviyeye çıkma müsabakası’

Dünyada ve Avrupa’da Erzurum’un bilinirliğinin olduğuna dikkat çeken Kıyıcı, “Birçok uluslararası yarışmaya gidiyoruz ve orada insanlar öncelikle nereden geldiğinizi soruyor. Kayak dendiği zaman yüzde yetmiş, sekseninin Erzurum dediğini biliyoruz. Erzurum dünya ve Avrupa’da kış sporları turizminde tanınan, bilinen bir yer. Özellikle tesisleri ve tesislerin birbirlerine yakınlığıyla kompakt bir paket sunuyor. Buraya yarışmaya gelenler biliyor. Gelmeyenler de ülkelerinde bu yarışmalara katılanlardan duyduklarıyla bilgi sahibi oluyor. Bu yarışmalarla beraber çok daha farkında olunacak ama EYOF bizim için bir tanıtım değil, üst seviyeye çıkma fırsatı” ifadelerini kullandı.

‘Sporcularımız geleceklerini şekillendirecek’

2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde yarışacak sporcularında olimpik kariyerlerine Erzurum’da başlayacağını ifade eden Fatih Kıyıcı, bu organizasyondan sonra sporcuların Gençlik Olimpiyat Oyunları ve daha sonra da Kış Olimpiyatları’na gideceğini belirtti. 

EYOF 2017 Erzurum’un Türk sporcular kariyerlerini şekillendirme noktasında bir şans olduğuna dikkat çekerek, “Bu bizim için bir şans. Bizim bu seviyede olan sporcularımız, dünyanın en iyileriyle yarışacak. Daha sonra da onlarla birlikte antrenman yapma, yarışma imkanı bulacaklarından gelecek için hedeflerini, onları baz alarak koyacaklar. Bu bakımdan bunu iyi değerlendirmemiz lazım” vurgusu yaptı.

‘Ev sahibi avantajını hissedeceğiz’

Organizasyonun ülkemizde yapılmasının sporcular için bir avantaj olacağını ifade eden Fatih Kıyıcı, “Biz sürekli bu pistlerde antrenman yapıyoruz, yarışma düzenliyoruz. Sporcularımızın bu anlamda bir korkusu olmayacak. Sporcu ve antrenör için bu çok büyük bir avantaj. Bundan dolayı ev sahibi olma avantajını kesinlikle hissedeceğiz. Erzurum’da insanlar gelsin, çocuklarımızı desteklesin. Gelen ülkelerin sporcularına, antrenörlerine sevgi gösterisinde bulunsunlar ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve insanlarının ne kadar sıcakkanlı yaklaştıklarını görsünler. Bu vesileyle de biz daha iyi organizasyonları daha iyi ve kolay bir şekilde ülkemize alalım” diye konuştu. 

"EYOF, TÜRKİYE İÇİN ÜST SEVİYEYE ÇIKMA FIRSATI"

1/31/2017Erzurum’un ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nin Kar Sporları Direktörü Fatih Kıyıcı, sporcuların geleceğini şekillendireceği organizasyonun Türkiye için tanıtım değil, üst seviyeye çıkma şansı olduğunu vurguladı.

HABER RESİMLERİ