Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde dört bir yandan gelecek sporcular için hizmet verecek sağlık ekibi oyunlar için hazır.  Sağlık ve Anti-doping Direktörü Dr. Gürsel Bedir, Sağlık Direktörlüğü’nün yaptığı çalışmaları anlattı.

Üç ay boyunca yoğun bir şekilde mesai harcayarak oluşturmaya çalıştırdıkları EYOF hastanesinin hazır hâle geldiğini ifade eden Bedir, “EYOF hastanemiz yakın tarihte yapılmış Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’dir. Burada acil servisin içerisinde kırmızı alana yakın sadece sporcuların uğrayacağı klinik oluşturduk. 10 tane yatağımız ve bir tane süit odamız var. İlk sporcu kafilesinin gelişi ile birlikte aktif olarak kliniğimizi açacağız. İlk sporcu kafilesi ayın dokuzunda gelecek. Ama biz ayın yedisi gibi aktif olarak kliniğimizi açacağız ve 19’una kadar kliniğimiz faaliyet gösterecek” diye konuştu. 

Sahada hizmet verecek personel sayısına değinen Dr. Bedir, festival döneminde 54 doktor, 135 sağlık personeli, 48 gönüllü, 20 gıda kontrol personeli ve 12 de doping kontrol görevlisinin olacağını söyledi.

“Buz salonlarında işimiz kolay ama pistlerimiz zor” 

Pistlere göre buz salonlarında işlerinin kolay olduğuna değinen Bedir şü şekilde konuştu:

“Buz salonlarında herhangi bir vaka olursa görevlilerimiz onları kısa süre içinde sağlık odamıza nakledebilir ama kar pistlerinde bu daha zor. Özellikle Alp Disiplini ve snowboard pisti uzun pistler bu yüzden buralar için özel önlem almamız gerekiyordu. Pistin başlangıç noktasında, orta noktasında ve bitiş noktasında kayaklı sağlık ekiplerimiz olacak. Alp disiplini ve snowboard için özel kayaklı ekip kurduk. Erzurum olarak kendi bünyemizde 8 kişilik iyi kayak bilen ekibimizde doktor da var. İstanbul, Bolu, Erzincan ve Kayseri’den de kayak yapmayı bilen sağlık personeli talep ettik. Yaklaşık 14 kişi de bu illerimizden gelecek. Toplamda kayak yapmayı bilen 22 kişilik bir ekip organizasyonda görev yapacak.”

“Beş ana merkezde doping kontrol odası oluşturduk” 

Doping konusunun çağın vebası olduğunu söyleyen Dr. Gürsel Bedir şöyle konuştu: 

“Spor kısmını geçtik sağlık açısından da sakıncalı bir durum doping konusu. Turnuvadaki yaş grubu 14-17 arasındaki büyüme çağındaki çocuklar. Kesinlikle dopinge müsaade edilmemeli. Biz de bu bağlamda beş ana merkezde doping odası oluşturduk. Esas ana merkezimiz alp disiplini ve yarışların yapılacağı Sway Otel’de. Bütün doping numuneleri buraya gelecek. Ayrıca Kandilli'de bir doping merkezi odası, üç bin kişilik buz hokey salonunda, atlama kulelerinde ve bir de iki bin kişilik buz pateni salonunda birer doping odamız olacak. Anti-doping işlemlerini Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ile birlikte yürüteceğiz. 12 anti-doping görevlisi ile birlikte 14 kişilik gönüllü ekibimizle birlikte anti-doping faaliyetlerimizi sunmaya çalışacağız.” 

 

EYOF SAĞLIK EKİBİNİN MESAİSİ BAŞLADI

2/4/2017Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde görev alacak sağlık ekipleri hazırlıklarını tamamladı. Sağlık ve Anti-doping Direktörü Dr. Gürsel Bedir, oyunlardaki felsefelerinin en hızlı, en etkin ve en iyi hizmeti sunmak olduğunu vurgulayarak, EYOF sağlık ekibinin her şeyiyle organizasyona hazır olduğunu söyledi.

HABER RESİMLERİ