Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) için hazırlıklar tamamlandı. Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden olan Erzurum’da düzenlenecek organizasyonda 14-18 yaş aralığındaki sporcular mücadele edecek. Kıyasıya geçecek müsabakalar öncesi EYOF Buz Hokeyi Genç Milli Takım Yardımcı Antrenörlerinden Nevzat Altun ve Abdulkerim Çintımar açıklamalarda bulundular.

Buz Hokeyi Genç Milli Takım Yardımcı Antrenörü Nevzat Altun, Eruzum’da yapılacak olan oyunların önemine vurguda bulunarak, “Organizasyon için bir ay öncesinden kampa girdik, festivalin Erzurum’da olması bizim için büyük bir fırsat. İki senedir alt yapıda bu çocuklarla birlikte çalışıyoruz. EYOF bizim için fırsat, bunu iyi değerlendirerek ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.

“Kısa zamanda çok ilerleme kaydettiğimiz konular var”

Organizasyona Türkiye’nin ev sahipliği yapmasının büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Nevzat Altun, “En üst düzeydeki ülkelere karşı oynayacağız. Bu spor, o ülkelerde uzun süreden beri yapılıyor ve bu yüzden biz onlardan geri durumdayız. Ancak bizim de kısa zamanda çok ilerleme kaydettiğimiz konular var. Burada kendimizi ispatlamak için elimizden geleni yapıp mücadele edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Altun, Türkiye’de buz hokeyi serüveninin 1980’li yıllarda başladığını ve ilk federasyonun ise 1991 yılında kurulduğunu dile getirerek, Türkiye’de ise şu anda devletin desteğiyle bütün sporcuların en iyi imkânlara ulaştığını söyledi.

“Geçmişle kıyasladığımızda şu anda iyi durumdayız”

Yardımcı antrenör Nevzat Altun, ülkemizdeki buz hokeyinin gelişimiyle ilgili olarak, “Eskiye baktığımızda şu anda iyi durumdayız. Ama önümüzde çok daha yol var. Bu dönemde Federasyon Başkanımızın ve Bakanımızın desteğiyle beraber alt yapıya çok yatırım yaptık. A Takım, kadınlar ve gençler için yapıldı bu yatırımlar. Yurt içinde doğru düzgün kamplar yapmıyorduk ama şu anda yurt dışı kamplarımız da başladı. Avrupa’yla da daha yakın ilişkiler içindeyiz.  Gurbetçi sporcularımız var, onlara ulaşıyoruz. Şu anda onlardan beş altı tanesi EYOF’ta. Kanada, İsveç ve Norveç’ten gelen arkadaşlarımız var. Onlar da burada takım arkadaşlarıyla birlikte omuz omuza ülkemizi temsil edecekler. Bu da Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin örneği.” dedi.

"Tek hedefimiz ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek"

Takımın diğer yardımcı antrenörü Abdulkerim Çintımar da 11-18 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali öncesi açıklamalarda bulundu.

Çalışmalarının 2 yıl öncesinden başladığını ifade eden Abdulkerim Çintımar, "Şu anda EYOF için çalışmalarımız devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki yıldır sürekli çalışmalara devam ediyoruz. Nevzat hocamın da dediği gibi; Avrupa ülkelerine göre biraz daha yeniler ve ona rağmen çocuklarımızın motivasyonu çok iyi. Kendilerini çok iyi hissediyorlar. Gerek yabancı antrenörler, gerek biz, gerek federasyonumuz, gerekse de bakanlığımız çok destek veriyor. Bu destekler sonucunda şehrimizi ve ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz. Bir Erzurumlu olarak Erzurum’da 2011 Universiade’dan sonra EYOF 2017’nin de yapılması beni çok mutlu ediyor. Tek amacımız ülkemizi en güzel şekilde temsil etmek" diye konuştu.

“Altyapı federasyonumuz için çok önemli"

U18’de ve U20’de kadınlarda ve erkeklerde, sporcuların yüzde 70’ini Erzurumlu çocukların oluşturduğunu vurgulayan Çintımar, "Altyapımızda iki-üç yıldır Narmanspor Kulübü şampiyon oluyor. Bu spora çocukların ilgi göstermeleri için velilerimizin çabalamaları lazım. Çünkü biz mesela iki gün önce Helsinki’deydik. Fabrika gibiydi. Gelen giden bir sürü çocuk vardı. Artık bizim şehrimizin de bu şekilde olması gerekiyor. Çünkü, altyapı federasyonumuz için çok önemli" dedi.

"EYOF BİZİM İÇİN ŞANS"

2/11/2017Buz Hokeyi Genç Milli Takım Yardımcı Antrenörleri Nevzat Altun ve Abdulkeri Çintımar, EYOF’un sporcular için iyi bir fırsat olduğunu ve bunu iyi değerlendirmek istediklerini dile getirdiler.