Avrupa’nın önemli kış spor merkezlerinden olan Erzurum’un ev sahipliği yaptığı 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) heyecanı sona erdi. 11-18 Şubat tarihlerinde gerçekleşene organizasyonda 34 ülkeden 700’e yakın sporcu mücadele verdi.

14-18 yaş aralığındaki sporcular, beş gün süren müsabakalarda Alp disiplini, snowboard, kayaklı koşu, biatlon, kayakla atlama, artistik patinaj, sürat pateni, curling ve buz hokeyi branşlarında yarıştı.

“Yıldızlar Erzurum’da Parlıyor” sloganıyla düzenlenen organizasyonda Rusya madalyalara ambargo koydu. Türkiye’nin ardından en kalabalık kafile olan Rusya, 19’u altın altın olmak üzere 9 gümüş ve 11 bronz madalya ile toplamda 39 madalya kazanarak genel klasmanda ilk sırada yer aldı.

Kazandığı 7 altın, 8 gümüş ve 6 bronz madalya ile toplamda 21 madalya kazanan Fransa genel klasmanda ikinci oldu. Genel klasman üçüncülüğünü ise 5 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan Slovenya elde etti.

Türk sporculardan tarihi başarı

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde Türk sporcular tarihi başarılar elde etti.

1991 yılından bu yana yapılan EYOF’un kış organizasyonunda madalyası bulunmayan Türkiye, sürat pateni 1000 metre yarışlarında Hazar Karagöl ile Mihriban Polat, Kader Macit, Zeynep Öztemir ve Hilal Nevruz’dan oluşan curling bayan milli takımıyla gümüş madalya kazandı. Aydan Karakulak ise snowboard paralel büyük slalomda bronz madalya elde ederek Türkiye’nin ilk madalyalarını kazandıran isimler oldu.

2019 Bosna Hersek’te

Erzurum’un ev sahipliği yaptığı 13. Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nin sona ermesiyle birçok genç sporcu, olimpik kariyerine önemli başarılar ekledi.

Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) tarafından iki yılda bir düzenlenen EYOF’un bir sonraki kış organizasyonu, 2017’yi yetiştiremeyeceğini belirterek Türkiye ile takas eden Bosna Hersek’te yapılacak.

EYOF 2017’NİN PARLAYAN YILDIZI: RUSYA

2/18/20172017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde heyecan sona erdi. Organizasyonda madalyaları domine eden Rusya, 19’u altın olmak üzere toplam 39 madalya kazandı.