Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 11-18 Şubat tarihleri arasında Erzurum’da düzenlenecek olan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne (EYOF 2017) katılacak Türk sporcuları Bakanlık Merkez Bina’da kabul etti. 

Konuşmasında sporcuların önemli bir iş üstlendiklerini söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, özellikle yaşanılan şu günlerde organizasyonun sadece bir spor müsabakası olarak düşünülmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Malum şu günlerde ülkemizin huzuruna, birliğine, beraberliğine yönelik birtakım olumsuz hareketler içinde olan ve maalesef ülkemize zarar vermek isteyen hainler var. Bunlara en büyük ve en güzel cevap sizlerin ortaya koyacağı performans, birlik, beraberlik ve dik duruş olacaktır." dedi.

Bu anlamda sporculara önemli bir görev düştüğünü dile getiren Bakan Çağatay Kılıç, "Şunu da unutmamak lazım; sizin bu organizasyonda elde edeceğiniz tecrübeler daha sonra katılacağınız müsabakalar için tecrübe olacak. Uluslararası bir müsabakadaki heyecanı farklı açılardan hissetme imkânınız olacak. Eksiklerinizi göreceksiniz. Kendinizi geliştirebileceğiniz alanları göreceksiniz. Aranızdan 2018'de Güney Kore'de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları’na katılanlar olsun ki sayımız artsın istiyoruz tabii" ifadelerini kullandı.

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'de Kış Olimpiyat Oyunları’nın yeterince tanınmadığına dikkati çekerek, "Bunu açık açık konuşmamız gerekiyor. Bu maalesef böyle. En öne çıkanlar kayak ve patenle ilgili branşlar ama bu bilinirlik zamanla artıyor. Sizin gibi genç kardeşlerimizin ve sporcuların sayısı arttıkça, sporcular kendilerine verilen imkânları daha iyi kullandıkça, bu branşlar daha da gelişecek" diye konuştu. 

Türk sporunun artık tesisle ilgili bir sıkıntısının olmadığını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, kendilerine imkân verildiği zaman gençlerin bunu verimli kullandığını söyledi.

EYOF 2017, 11-18 Şubat tarihlerinde Erzurum'da gerçekleştirilecek. Bu yıl 13'üncüsü yapılacak organizasyon ilk kez Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek. Kırk ülkeden 832 sporcunun mücadele edeceği festivalde, 14-18 yaş aralığındaki sporcular, alp disiplini, biatlon, kayaklı koşu, curling, buz pateni, buz hokeyi, sürat pateni, kayakla atlama ve snowboard olmak üzere 9 dalda yarışacak. 

Türkiye, organizasyonda 45'i erkek, 24'ü kız toplam 69 sporcuyla temsil edilecek.

BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ, EYOF 2017’YE KATILACAK SPORCULARI KABUL ETTİ

1/5/2017Bakan Çağatay Kılıç: “Ülkemizin huzuruna, birliğine, beraberliğine yönelik olumsuz hareketler içerisinde olan, ülkemize zarar vermek isteyen hainler var. Bunlara karşı en büyük ve en güzel cevabı sizler ortaya koyacağınız performans, birlik, beraberlik ve dik duruş ile vereceksiniz.”